Jak nie popełnić błędów przy zakładaniu działalności?

Decydując się na założenie działalności, zapewne masz doskonały pomysł na to czym będziesz się zajmował. To pierwszy krok ku własnej firmie.
Nie można jednak zapomnieć o organizacji swojej firmy. Tylko dobra organizacja firmy zapewni Ci sukces.

 

Jak założyć firmę 2

Zanim podejmiesz pierwsze kroki w kierunku rejestracji firmy, ważne byś przemyślał następujące elementy:

1. Oferta twojej firmy - czyli co to tak naprawdę chcesz zaoferować swoim przyszłym Klientom, czy jest popyt na rynku na tego typu produkt/usługę
2. Jak zdobędziesz pierwszych klientów
3. W jakiej formie prawnej chcesz działać i czy nie ma w twoim przypadku jakiś ograniczeń
4. Jak sfinansujesz swój strat-up
5. Jakich wydatków spodziewasz się na początku swojej działalności a jakich stale co miesiąc
6. Kim jest twoja konkurencja

Słowem taki pierwszy biznesplan.:)

Drugim etapem jest wybór:
- nazwy firmy
- siedziby firmy (o tym dlaczego rejestracja działalności we własnym mieszkaniu nie jest zawsze optymalna dowiesz się tutaj http://podatkowerozliczenia.pl/lokal-lokal-czyli-gdzie-miec-siedziby-firmy/);
- PKD – czyli przedmiotu działalności określonej według klasyfikacji działalności – listę PKD waz z opisem znajdziesz na https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd;
- Daty od kiedy rozpoczniesz prowadzenie własnej firmy;
- Formy działalności i opodatkowania;
- Wybór biura rachunkowego, które zapewni solidną obsługę podatkowo-prawną.

10 błędów jakich możesz uniknąć zakładając firmę

1. Nie wybieraj pierwszego dnia miesiąca na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Jeśli wybierzesz jako rozpoczęcie działalności drugi dzień miesiąca pierwsze 24 miesiące preferencyjnych składek ZUS będzie liczone od kolejnego miesiąca. Zyskasz dodatkowy miesiąc niższych składek.
Nie jest też dobrym pomysłem rozpoczynanie działalności z końcem miesiąca – składki zdrowotne są bowiem niepodzielne za dany miesiąc- zapłacisz więc tę samą kwotę bez względu na to ile dni w miesiącu prowadziłeś działalność.

2. Nie zawsze podatek liniowy jest wyborem optymalnym

Podatek liniowy jest opłacalny dopiero po przekroczeniu progu dochodów - 85 528 zł . Zwróć uwagę, że chodzi o dochód, nie o przychód.
Jeśli możesz rozliczać się z małżonkiem – limit odnosi się do ½ łącznej kwoty dochodów małżonków. Zauważ więc, że jeśli małżonek nie uzyskuje dochodów – limit się niejako „podwaja”. Dodatkowo na skali podatkowej możesz skorzystać z ulgi na dzieci.
Jeżeli jednak planujesz dochody powyżej limitu – lepszym rozwiązaniem może być dla Ciebie podatek liniowy. Pamiętaj, że formę opodatkowania możesz dopiero zmienić w kolejnym roku podatkowym.

3. Nie zapominaj o kasie fiskalnej nawet jeśli nie będziesz podatnikiem VAT

Posiadanie kasy fiskalnej nie dotyczy wyłącznie czynnych podatników VAT. Nawet będąc zwolnionym od podatku VAT, ze względu na przedmiot działalności lub przekroczenie limitu dla transakcji z osobami fizycznymi możesz być zobowiązany do założenia kasy fiskalnej.

4. Nie działaj pochopnie – sprawdź możliwość otrzymania dotacji na start

Jeśli jesteś osobą bezrobotną, zanim założysz firmę, zapytaj w swoim urzędzie pracy o możliwości dofinansowania. Z pewnością pomogą Ci na starcie.
Po założeniu firmy nie będziesz miał już możliwości uzyskania dotacji na start.

5. Nie działaj bez przemyślanego biznesplanu

Przygotuj dobry biznesplan swojej firmy. Będzie to podstawą Twojego sukcesu. Przemyśl wszystkie działania, formy finansowania. Nie zapominaj też o reklamie swojej działalności. Dobry plan zagwarantuje, że nic Cię nie zaskoczy.

6. Nie zakładaj firmy w ostatniej chwili – jeśli będziesz działał na rynku unijnym

Jeśli planujesz działać na rynku międzynarodowym, będziesz musiał uzyskać unijny numer NIP oraz numer EORI – jeśli planujesz eksport/import. Weź pod uwagę, że obecnie proces rejestracji do VAT trwa nawet do 2 miesięcy. Składając wniosek w dniu rozpoczęcia działalności możesz narazić się na 2 bezowocne miesiące oczekiwania. Możesz zarejestrować działalność gospodarczą podając datę rozpoczęcia inną niż datę wniosku. Zyskasz dodatkowy okres, w którym nie ponosisz kosztów, czekając na nadanie właściwych numerów ewidencyjnych.

7. Nie zapominaj o poduszce finansowej

Licz się z tym, że początki nie zawsze są łatwe. Przygotuj sobie plan B. Łatwiej będzie ci przejść początkowy etap działalności..

8. Nie wystawiaj faktur bez odpowiedniego oprogramowania

Pamiętaj, że od 1 lipca 2018 r. obowiązuje JPK FA. To oznacza, że na wezwanie urzędu skarbowego będziesz zobowiązany do przedstawienia wystawionych przez Ciebie faktur w tym formacie. Dla Klientów naszego biura udostępniamy intuicyjny program do fakturowania, zapewniający spełnienie wszystkich urzędowych wymagań.

9. Nie wybieraj przypadkowego biura rachunkowego

Wybór solidnego biura rachunkowego zapewni ci bezpieczeństwo podatkowe. Doświadczeni specjaliści pomogą ci zoptymalizować obciążenia podatkowe i podpowiedzą, gdzie szukać kosztów. Zadbają także o dochowanie wszystkich terminów i formalności, jakie stoją wobec przedsiębiorców.

10. Nie kupuj wyposażenia którego nie potrzebujesz

Nie zaczynaj działalności od wyposażania firmy we wszystko co przyjdzie ci do głowy. Zachowaj rezerwy gotówkowe na wypadek planu B. Nieprzemyślne wydatki mogą mocno obciążyć twoją płynność finansową, zanim w pełni rozkręcisz biznes. Kupuj to co jest ci potrzebne, by móc prowadzić swoją firmę.

Podane wskazówki mają charakter ogólny. Aby dopasować rozwiązania do Twojej firmy umów się na bezpłatną konsultację.

Tel. +48 12 372-42-56

 bonus kraków 2