Bruksela pomyślnie przyjęła wniosek polskiego rządu o możliwość wprowadzenia obowiązkowego split payment. Zgoda reszty państw europejskich to raczej formalność. Co oznacza, że część przedsiębiorców będzie zobligowana do stosowania mechanizmu podzielonej płatności prawdopodobnie już od lipca tego roku.

 

Przypomnijmy krótko, na czym polega zasada działania mechanizmu podzielonej płatności.  

Split payment - jak dziąła mechanizm podzielonej płatności
 
 

Za swoje usługi lub towary firma otrzymuje kwotę pomniejszoną o podatek VAT. Kwota równa podatkowi ląduje na osobnym koncie a przedsiębiorca nie może nią dysponować wedle uznania, lecz wykorzystać w określonym celu:

 

  • zapłacić podatkek do Urzędu Skarbowego,
  • przelać kwotę podatku VAT należną kontrahentowi za wykonane usługi lub towary,

  • wystąpić o zwrot podatku do US.

 

Zgodnie z oczekiwaniami polskiego ustawodawcy ma to pomóc wyeliminować nadużycia w podatku VAT. Chodzi tu o sektory szczególnie podatne na tego typu nadużycia, a więc branże objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialnością solidarną.

 

„Obowiązek obejmie branże podatne na proceder nadużyć w podatku VAT, czyli w szczególności: obrót paliwem, złomem, elektroniką, metalami szlachetnymi, stalą i częściami samochodowymi” – informuje Teresa Czerwińska. I zapowiada, że Ministerstwo Finansów zamierza zaoferować firmom udogodnienia.

 

Ministerstwo nie wyklucza przy tym, że być może będzie możliwość, aby z konta VAT uiszczać także opłaty na rzecz innych instytucji państwowych, np. ZUS.

 

Jak do tej pory split payment będzie dotyczył wyłącznie płatności wykonywane przy pomocy przelewu bankowego a rachunek VAT będzie prowadzony bez opłat i prowizji. Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności będzie dotyczył także firm, nie mających siedziby w Polsce. Będą one musiały dostosować się do regulacji obowiązujących na terenie naszego kraju.

 

Obowiązkowy split payment może zachwiać płynnością finansową wielu przedsiębiorców, szczególnie wymienia się tutaj branżę budowlaną, która z racji swej specyfiki często boryka się z tym problemem.

 

Raport o funkcjonowaniu mechanizmu podzielonej płatności

Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że od momentu wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatnosci liczba transakcji z wykorzystaniem split payment wyniosła 7,5 mln. Wartoćć zapłaconego podatku VAT sięga 25 mln złotych. W ten sposób jest płacone ok. 10% podatku należnego i, jak twierdzi Ministerstwo, liczba ta stale rośnie.