Provento

Sprzedajesz towary w sklepie internetowym? Pewnie nie raz zdarzyło się, że towar został zamówiony ostatniego dnia miesiąca, a jego wysyłka została zrealizowana dopiero na początku kolejnego miesiąca.

Pytanie, które od razu się nasuwa, to…

Kiedy powstanie przychód?

Transakcje dokonywane na przełomie miesiąca wywołują ból głowy u wielu przedsiębiorców prowadzących działalność opartą na sprzedaży wysyłkowej. Jak ustalić moment powstania przychodu w sytuacji gdy mamy różną datę złożenia zamówienia, datę dostawy towaru, datę płatności za transakcję czy datę wystawienia faktury?!

Do ustalenia daty powstania przychodów konieczne będzie sięgnięcie po art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r.

Zgodnie z brzmieniem przepisu moment uzyskania przychodu to dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi. 

Od reguły przewidziane zostały dwa wyjątki. Data powstania przychodu nie może być późniejsza niż dzień:

  • wystawienia faktury,
  • albo uregulowania należności.

Kluczowa w przypadku sklepu internetowego będzie więc data wydania rzeczy, wystawienia albo data płatności. W celu ustalenia daty przychodu będziemy musieli dokonać analizy, która z tych dat była wcześniejsza.  

Wcześniejsza płatność nie zawsze jednak będzie oznaczała konieczność opodatkowania. należy bowiem wziąć pod uwagę również art 14 ust 3 pkt 1 ustawy o PIT. 

Zgodnie z jego brzmieniem do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

W praktyce konieczne będzie określenie charakteru naszej zapłaty, czyli… czy jest on definitywny.

Definitywny charakter ma miejsce, gdy należność stanowi zapłatę ceny, podatnik nie mógł wycofać ze świadczenia, a nasz klient nie mógł się ubiegać o zwrot wpłaconych pieniędzy. Wówczas przychód podatkowy powstanie w momencie zapłaty za nasza usługę. 

W przeciwnym przypadku, gdy zapłata nie będzie miała charakteru definitywnego, zostanie potraktowana jako zaliczka na poczet późniejszej dostawy towarów i usług i opodatkowanie nastąpi w dacie wykonania dostawy towaru lub wykonania usługi.

I jeszcze na sam koniec warto również wspomnieć o art. 14 ust 1j ustawy o PIT.

Artykuł ten odnosi się do przedsiębiorców stosujących kasy rejestrujące zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

W przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podatnik może dobrowolnie uznać za datę powstania przychodu dzień pobrania wpłaty. W przypadku wyboru takiego sposobu ustalania daty powstania przychodu podatnik jest obowiązany stosować go przez cały rok podatkowy. Podatnik informuje o tym wyborze w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym stosował ten sposób.

Jak widzisz, nawet tak prosta sprawa ma wiele swoich konsekwencji w przepisach. Na szczęście – nie musisz ich znać, wystarczy, że my je znamy!

Skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym Provento i sprawdź, jaką ofertę przygotowaliśmy dla Twojego biznesu!