Zatrudniasz pracownika, zgłosiłeś do ZUS zleceniobiorcę, albo sam prowadzisz działalność i niedługo po zgłoszeniu do ubezpieczeń zachorowałeś? Zobacz czy masz prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
Wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy nie zawsze przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Często spotyka się pojęcie „okres wyczekiwania na wynagrodzenie/zasiłek chorobowy”.
Długość tego okresu różni się w zależności od rodzaju ubezpieczenia, któremu podlega dana osoba,
Rozróżniamy tutaj ubezpieczenie z tytułu:
- Umowy o pracę
Pracownik uzyska prawo do świadczeń po upływie 30 dni ubezpieczenia chorobowego. Dni choroby przypadające w „międzyczasie” (tj. w ciągu pierwszych 30 dni od daty objęcia ubezpieczeniem) zostaną potraktowane jako usprawiedliwiona nieobecność pracownika, ale bez prawa do wynagrodzenia. Od 31 dnia podlegania ubezpieczeniom będzie pracownikowi wypłacone wynagrodzenie chorobowe (lub w rzadkich przypadkach zasiłek chorobowy).
- Umowy zlecenie (ze zgłoszeniem do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego)
W tym przypadku od pierwszego dnia wypłacany jest zasiłek chorobowy. Ma do niego prawo zleceniobiorca podlegający ubezpieczeniu chorobowemu nieprzerwanie przez 90 dni.
Uwaga: zasiłek chorobowy przysługuje tylko osobom, które zostały zgłoszone do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz opłacają obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne. Nie otrzymają go więc studenci poniżej 26. roku życia, osoby które dobrowolnie zgłosiły się do ubezpieczeń społecznych (emerytalnych i rentowych), czy też osoby zgłoszone jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego.
- Własnej działalności gospodarczej (ze zgłoszeniem do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego)
Analogicznie jak w przypadku umowy zlecenie – aby otrzymać zasiłek chorobowy trzeba być nieprzerwanie zgłoszonym do ubezpieczenia chorobowego przez 90 dni.
Uwaga: zasiłek chorobowy nie przysługuje osobom korzystającym z „ulgi na start”, czy też zgłoszonym jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeżeli przerwa między okresami ubezpieczeń nie przekroczyła 30 dni lub powstała wskutek urlopu wychowawczego, bezpłatnego czy też odbywania czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego – wcześniejsze okresy ubezpieczenia także są zaliczane do okresu wyczekiwania. Co za tym idzie wynagrodzenie czy zasiłek z ubezpieczenia chorobowego będą wypłacone odpowiednio wcześniej.
W wyjątkowych przypadkach można uzyskać prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia zatrudnienia.
Dzieje się to wówczas, gdy ubezpieczony:
• jest absolwentem szkoły lub szkoły wyższej i został objęty ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły (czy też uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych);
• uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, który jest przyczyną jego niezdolności do pracy;
• posiada wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (uwaga: dotyczy tylko pracowników na umowie o pracę, nie dotyczy zleceniobiorców i prowadzących działalność gospodarczą);
• jest posłem lub senatorem, który przystąpił do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji;
• jest funkcjonariuszem Służby Celnej, który przyjął propozycję pracy i stał się pracownikiem w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej.
Okres wyczekiwania nie dotyczy natomiast zasiłku macierzyńskiego czy opiekuńczego – te świadczenia przysługują już od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniom.
Kwestia ustalenia prawa do wynagrodzenia chorobowego czy liczenia okresu wyczekiwania spędza Ci sen z powiek?
Śpij spokojnie, przecież jest Provento 😊