Provento

Twoja firma świetnie się rozwija, zatrudniasz już powyżej 25 osób…

Czy wiesz że wraz z zatrudnieniem 25-tego pracownika (na umowę o pracę, w przeliczeniu na pełny etat), jeżeli nie pracują u Ciebie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności – jesteś zobowiązany do dokonywania wpłat na PFRON?

PFRON jest funduszem celowym, z którego środki są przeznaczone na rehabilitację i aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Obowiązek wpłat na ten fundusz ma motywować przedsiębiorców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Obowiązki pracodawców w tym zakresie reguluje Ustawa z dnia 27.08.1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Kto jest zobowiązany do opłacania składek?
Składki na PFRON są zobowiązani opłacać pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty; oraz nie osiągnęli zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 6% (w odniesieniu do ogółu zatrudnienia). Podmioty które są publiczną lub niepubliczną uczelnią, szkołą, przedszkolem, inną formą wychowania przedszkolnego, placówką opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówką opiekuńczo-terapeutyczną, interwencyjnym ośrodkiem preadopcyjnym, placówką resocjalizacyjną, żłobkiem oraz klubem dziecięcym powinny osiągnąć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 2% ogólnego stanu zatrudnienia.

Stan zatrudnienia ustalany jest dla każdego miesiąca (czyli przykładowo uzyskanie 25 etatów w czerwcu danego roku sprawia, że pracodawca już od tego miesiąca zobowiązany jest do dokonywania wpłat na PFRON.

Niektórzy pracodawcy mogą być całkowicie zwolnieni z tych wpłat, a są to mianowicie:
• domy pomocy społecznej, (którego celem statutowym nie jest osiągnięcie zysku);
• hospicja (których celem statutowym nie jest osiągnięcie zysku);
• zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz publiczne lub niepubliczne jednostki organizacyjne niedziałające w celu osiągnięcia zysku; których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi;
• przedsiębiorstwa w likwidacji lub wobec których ogłoszono upadłość.

Jak ustalić stan zatrudnienia dla potrzeb PFRON?
Należy przeliczyć liczbę zatrudnionych pracowników na pełne etaty, bez uwzględniania osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych (umów zlecenia, o dzieło czy umowy o świadczenie usług).

Do zatrudnionych dla potrzeb PFRON nie wliczamy również osób:
• pracujących na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego;
• przebywających na urlopie rodzicielskim;
• przebywających na urlopie wychowawczym;
• nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej lub służby zastępczej;
• będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy;
• nieświadczących pracy w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego;
• przebywających na urlopie bezpłatnym.

Aby określić liczbę etatów w danym miesiącu, należy określić stan zatrudnienia w każdym dniu każdego miesiąca, następnie zaś zastosować średnią arytmetyczną ze stanów dziennych.

Ile wynoszą wpłaty na PFRON?
Jest to kwota stanowiąca iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% (lub 2%); a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.

Kwotę składki na PFRON oblicza się według następującego wzoru:
S = 40,65% x Pw x (Za x 6% – Zn)
Gdzie:
S – to kwota składki na PFRON;
Pw – to przeciętne wynagrodzenie w poprzednim kwartale (podawane na bieżąco przez GUS);
Za – to liczba pracowników zatrudnionych w przeliczeniu na pełny etat;
Zn – to liczba zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełny etat.

Przykład:
Pracodawca zatrudnia 55 pracowników (w przeliczeniu na pełny etat). Trzech spośród nich (zatrudnionych na pełny etat) ma zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności. Jaką składkę zapłaci?
W takiej sytuacji za grudzień 2024 roku pracodawca obowiązany jest zapłacić 995 zł.
Kwota ta wynika z wyżej wskazanego wzoru, tj. S = 40,65% x 8161,62 x (55 x 6% – 3); S= 995,31 zł

Jaki jest termin wpłat na PFRON?
Zgodnie z ustawą pracodawca zobowiązany jest dokonać wpłaty na PFRON do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym spełniał on przesłanki powodujące powstanie obowiązku opłaty składki na PFRON. Jeżeli termin wpłaty będzie przypadał w sobotę lub w dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu wolnym od pracy.

Czy można obniżyć wpłaty na PFRON?
Aby pracodawca zobowiązany do wpłat na PFRON mógł je obniżyć – musi spełniać kilka warunków. Należy zakupić produkt lub usługę (z wyłączeniem handlu) od uprawnionego sprzedającego. W rozumieniu ustawy jest to przedsiębiorca, zatrudniający na podstawie umów o pracę przynajmniej 30% niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności, albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, wobec których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję. Taki sprzedający wystawia fakturę za zrealizowaną usługę bądź sprzedaną produkcję, a kupujący jest obowiązany terminowo ją opłacić. Otrzyma wówczas od sprzedawcy informację o możliwej kwocie obniżenia wpłaty (INF-U). Wpłatę można obniżyć do wysokości 50% wpłaty na PFRON za dany miesiąc. Przysługująca, a niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na PFRON przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia.


Pracodawca może także obniżyć wymagany wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jeżeli zatrudni osoby niepełnosprawne ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi wykonywanie pracy (katalog schorzeń szczególnych jest wymieniony w ustawie) i posiadają one odpowiednie orzeczenie.

Nie wiesz jak wyliczyć stan zatrudnienia czy kwotę wpłaty na PFRON? Od tego masz Provento 😊