Provento

Wakacje składkowe to rządowy projekt mający na celu wsparcie przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą poprzez odciążenie finansowe i zwolnienie z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden wybrany miesiąc w roku kalendarzowym.

Program wszedł w życie już w 2024 roku, lecz z uwagi na koniec roku można było skorzystać z niego tylko w grudniu, składając wniosek listopadzie. W 2025 roku i latach kolejnych przedsiębiorca ma już dowolność w zakresie wyboru miesiąca zwolnienia ze składek.

Wakacje od ZUS stanowią pomoc de minimis. W miesiącu korzystania z tego rozwiązania składki na ubezpieczenia społeczne zostaną opłacone z budżetu państwa. Oznacza to, że wliczają się one do emerytury lub renty i nie traci się w tym czasie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Składki za które można uzyskać zwolnienie dotyczą jedynie przedsiębiorcy i są to:
• obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
• dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
• Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
W czasie wakacji składkowych przedsiębiorca nadal będzie musiał opłacić składkę zdrowotną.

W tym czasie też przedsiębiorca może normalnie prowadzić działalność gospodarczą, zwolnienie to nie oznacza przerwy w działalności.

Kto może skorzystać z wakacji składkowych?

Z wakacji składkowych może skorzystać mikroprzedsiębiorca, który spełnia następujące warunki:
• prowadzona działalność jest w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub w formie spółki cywilnej (wówczas wspólnicy spółki objęci są zwolnieniem);
• przedsiębiorca musi podlegać w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniom społecznym;
• w ramach prowadzonej działalności nie może być zgłoszonych do ubezpieczeń wraz z przedsiębiorcą więcej osób niż 10;
• przychód w ramach prowadzonej działalności w 2022 i 2023 roku nie mógł przekraczać 2 mln euro;
• przedsiębiorca musi dysponować limitem pomocy de minimis w danym roku, w którym chce wnioskować o wakacje o ZUS.

Jak skorzystać z wakacji składkowych?

Aby skorzystać z wakacji składkowych należy złożyć wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc).

Wniosek składa się z profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych eZUS (dawne PUE). Należy pamiętać, iż wniosek można złożyć tylko i wyłącznie w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który wnioskujemy o zwolnienie z opłacania składek. To znaczy, że aby być zwolnionym ze składek w kwietniu 2025 roku, wniosek możemy złożyć tylko od 1 do 31 marca 2025 roku. Nie ma możliwości złożenia wniosku np. dwa miesiące wcześniej.

Wniosek RWS jest wnioskiem edytowalnym, do którego pobrane będą dane identyfikacyjne płatnika składek, a także domyślnie będzie wypełniony okres zwolnienia (miesiąc złożenia wniosku +1). Część wniosku stanowi blok z danymi, które potwierdzają spełnienie warunków do uzyskania zwolnienia – m.in. oświadczenie o korzystaniu z pomocy publicznej de minimis czy osiągniętym przychodzie.

Można złożyć wniosek samodzielnie ze swojego profilu płatnika na PUE/eZUS lub wniosek może również złożyć pełnomocnik z profilu płatnika, jeśli ma do tego stosowne umocowania. Po złożeniu wniosku należy poczekać na decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia. Zostanie ona również przekazana poprzez portal eZUS (PUE).

Gdy decyzja jest pozytywna, w deklaracji rozliczeniowej za miesiąc, w którym przedsiębiorca korzysta z wakacji składkowych należy złożyć podwójne RCA:
• ZUS RCA z kodem wakacyjnym z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne finansowane z budżetu państwa
• ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności gospodarczej i składkami na ubezpieczenie zdrowotne
oraz ewentualnie:
• ZUS RCA za pozostałych ubezpieczonych, gdy są zatrudnieni pracownicy lub zleceniobiorcy.

Chciałbyś obniżyć swoje zobowiązania ZUS ale nie wiesz jak to zrobić? Skontaktuj się z Provento 😊