Provento

Planujesz przedsprzedaż swojego ebooka? Zastanawiasz się kiedy w takim przypadku powstaje przychód podatkowy w działalności gospodarczej? Czy jest nim moment otrzymania zapłaty, czy może dopiero moment wykonania usługi, czyli udostępnienia ebooka zakupionego przez naszego klienta? Są to bardzo dobre pytania, na które postaramy się udzielić odpowiedzi!

W pierwszej kolejności warto jest zerknąć do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. Konkretniej do art. 14 ust. 1c, bo to właśnie tam zawarta jest reguła ogólna za pomocą której ustalamy datę powstania przychodu.

Zgodnie z brzmieniem przepisu moment uzyskania przychodu to dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi. 

Od reguły przewidziane zostały dwa wyjątki. Data powstania przychodu nie może być późniejsza niż dzień:

  1. wystawienia faktury
  2. albo uregulowania należności.

W przypadku przedsprzedaży ebooków w pierwszej kolejności konieczne będzie więc ustalenie zasad ewidencji transakcji!

No bo w praktyce wygląda to tak, że…

Wystawienie faktury spowoduje obowiązek opodatkowania transakcji zgodnie z datą jej wystawienia. W przypadku ewidencji przedsprzedaży w innej formie niż faktura obowiązek podatkowy nie wystąpi automatycznie.

W drugiej kolejności należy rozważyć kwestię płatności za usługę.

Data przychodu nie może być bowiem późniejsza niż data uregulowania należności.

Nie zawsze jednak płatność dokonana wcześniej, niż dostarczenie naszego ebooka będzie oznaczała konieczność opodatkowania. Należy wziąć pod uwagę również art 14 ust 3 pkt 1 ustawy o PIT. 

Co w nim wyczytamy?

Zgodnie z jego brzmieniem do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

W praktyce konieczne będzie określenie charakteru naszej zapłaty, czy jest on definitywny. 

Co to oznacza?

Definitywny charakter ma miejsce, gdy należność stanowi zapłatę ceny, podatnik nie mógł wycofać się ze świadczenia, a nasz klient nie mógł się ubiegać o zwrot wpłaconych pieniędzy.

Wówczas przychód podatkowy powstanie w momencie zapłaty za nasza usługę. 

W przeciwnym przypadku, gdy zapłata nie będzie miała charakteru definitywnego, zostanie potraktowana jako zaliczka na poczet późniejszej dostawy towarów i usług i opodatkowanie nastąpi w dacie wykonania dostawy towaru lub wykonania usługi.

Na koniec warto również wspomnieć o art. 14 ust 1j ustawy o PIT.

Odnosi się on do przedsiębiorców stosujących kasy rejestrujące zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). W przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podatnik może dobrowolnie uznać za datę powstania przychodu dzień pobrania wpłaty. W przypadku wyboru takiego sposobu ustalania daty powstania przychodu podatnik jest obowiązany stosować go przez cały rok podatkowy. Podatnik informuje o tym wyborze w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym stosował ten sposób.

Tak, tak. Wszystko to brzmi dość zagmatwanie, prawda?

Ale po co się męczyć, skoro wszystkimi tymi sprawami może zająć się nasze biuro rachunkowe Provento!

Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, a my się odezwiemy jak najszybciej!