Provento

Urlop ojcowski jest uregulowany w Kodeksie Pracy artykułem 1823. Jest to prawo pracownika będącego ojcem w celu sprawowania osobistej opieki na dzieckiem.

Wynosi on 14 dni kalendarzowych i jest niezależny od ubezpieczenia matki czy też korzystania przez nią z innych uprawnień rodzicielskich. Oznacza to, że ojciec dziecka może korzystać z urlopu ojcowskiego podczas kiedy matka jednocześnie jest na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim.

W 2023 roku w wyniku konieczności dostosowania przepisów polskiego prawa do wymogów unijnych został skrócony okres, do którego można skorzystać z tego uprawnienia. Obecnie urlop ojcowski można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 1 roku życia (wcześniej tą granicą był 2 rok życia).

Należy przy tym pamiętać, iż nie wykorzystany urlop ojcowski przepada oraz nie należy się za niego żaden ekwiwalent.

Co ciekawe z urlopu ojcowskiego można również skorzystać po adopcji dziecka. W takim przypadku wskazany okres 1 roku liczymy nie od daty urodzenia dziecka, a od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka.

Urlop ojcowski można podzielić na części, jednak przepisy w tym zakresie są ściśle określone i dają jedynie dwie możliwości. Mianowicie można złożyć jeden wniosek na okres 2 tygodni lub dwa wnioski po 1 tygodniu.

Co ważne liczą się dni kalendarzowe, a nie robocze. Najczęściej popełnianym błędem jest złożenie wniosku na 5 dni od poniedziałku do piątku. Chociaż w praktyce najczęściej nie ma to znaczenia (gdy pracownik nie posiada zmianowego systemu czasu pracy i weekendy są jego dniami wolnymi od pracy) to prawidłowo należy wypełnić wniosek na 7 dni kalendarzowych np. od poniedziałku do niedzieli (włącznie)

Urlop ojcowski jest urlopem płatnym 100% podstawy wymiaru zasiłku, wyliczonej według zasad stosowanych przy zwolnieniach chorobowych. Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński i wypłacany jest on przez ZUS, a nie „z kieszeni” pracodawcy.

Wniosek o urlop ojcowski można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia tego urlopu. Do wniosku obowiązkowo należy załączyć kopię odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka (a w przypadku urodzenia dziecka za granicą zagranicznego dokumentu potwierdzający urodzenie dziecka) oraz oświadczenia pracownika – ojca o tym, czy dotychczas korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części. W przypadku dziecka adoptowanego zamiast aktu urodzenia składa się kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka.

Co do zasady pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego. Jeżeli jednak pracownik nie dotrzyma wyżej wskazanego terminu i złoży wniosek na przykład 4 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu pracodawca ma prawo odrzucić taki wniosek.

Minimum 7 dniowy termin ma na celu zapewnienie pracodawcy czasu na przeorganizowanie pracy pod nieobecność pracownika.

Stresują Cię urlopy pracownika? Zdaj się na Provento 😊