Stworzyłeś utwór muzyczny, udzielasz licencji na jego wykorzystanie, uzyskujesz z tego tytułu przychody i teraz zastanawiasz się… Jakie podatki zapłacisz od tantiem?
Dobrze trafiłeś, spróbujemy nakreślić Twoją sytuację podatkową z tego tytułu!
W pierwszej kolejności zajmiemy się najbardziej oczywistym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). W tym celu będziemy się musieli posłużyć odpowiednimi przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zasadniczą kwestią, która będzie nam różnicować naszą sytuację jest forma prawna, w ramach której uzyskujemy nasze przychody z tantiem. Możemy uzyskiwać je:
- w ramach działalności gospodarczej
- poza działalnością gospodarczą.
W przypadku tantiem uzyskiwanych poza działalnością gospodarczą przychód taki należy zakwalifikować jako przychód z praw majątkowych. Został on uregulowany w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego brzmieniem za przychód z praw majątkowych uważa się w m. in. przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Zostaną one opodatkowane według zasad ogólnych za pomocą tzw. skali podatkowej.
Stawki jakie możemy zastosować prezentują się w poniższej tabeli:
Podstawą opodatkowania będzie dochód, który uzyskamy po odjęciu kosztów od przychodów. W przypadku dochodów z praw autorskich dodatkową korzyścią będzie możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów uzyskania przychodów. Koszty te nie mogą jednak przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 120 000 zł.
W przypadku osób fizycznych prowadzących działalności gospodarczą dochody z tantiem uzyskiwane w jej ramach opodatkowane byłyby zgodnie z formą opodatkowania wybraną przez tą osobę. Mogłoby to być opodatkowanie według skali, podatku liniowego lub na zasadach ryczałtu.
Na koniec pozostaje nam wyjaśnić kwestie VAT.
Uzyskiwane przychody z tantiem będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT jedynie gdy są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej. Podatnik będzie mógł zastosować stawkę VAT w wysokości 8%.
Przeczytałeś artykuł, ale wciąż nie masz pewności co do kwestii tantiem?
Nie martw się – wystarczy się skonsultować z biurem Provento i wszystko się rozjaśni!